Logo Gmina Mogielnica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4563
W sumie: 133256

News

Ogłoszenie Burmistrza Gminy i Miasta Mogielnica Pamiętamy

 

 

Szanowni Państwo,

 

w ubiegły piątek na stronie Sejmu opublikowany został zapowiadany od dawna projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zakłada on wprowadzenie niekorzystnych dla rozwoju energetyki obywatelskiej zmian i usunięcie z ustawy o OZE taryf gwarantowanych dla mikroinstalacji. Projekt powstał w Ministerstwie Energii, został jednak zgłoszony jako projekt poselski i ma być przyjęty w ekspresowym tempie. Pierwsze czytanie odbędzie się w przyszłą środę, 18 maja, a nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca. Jak długo projekt jest w Sejmie, możliwe są w nim jeszcze zmiany, dlatego gorąco zachęcamy Państwa organizacje i instytucje do aktywnego udziału w działaniach na rzecz utrzymania taryf gwarantowanych w ustawie o OZE. Namawiamy do kontaktu z posłami i posłankami (w tym członkami Komisji Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi), przedstawicielami ministerstw (Energii, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rozwoju) oraz dziennikarzami. Zachęcamy do wykorzystania w komunikacji i wysyłania wszystkim zainteresowanym naszego wspólnego Apelu,zarówno w formie poczty elektronicznej jak i tradycyjnej.

 

TUTAJ znajdą Państwo szczegółową analizę projektu nowelizacji. Pracujemy również nad propozycjami konkretnych zmian w przepisach, które przedstawimy posłom i posłankom. Chętnie skorzystamy z Państwa sugestii dotyczących propozycji poprawek i ich uzasadnienia. Sugestie proszę kierować na adres wkukula@clientearth.org

 

Jako sekretariat “Więcej niż energia” dokładamy wszelkich starań, aby temat był obecny w mediach - wysyłamy komentarze, aranżujemy wywiady. W środowym (11 maja) wydaniu Gazety Polskiej Codziennie zamieściliśmy również apel do polityków (przesyłam w załączeniu).

 

Nieprawdziwe informacje nt. „Więcej niż energia” w uzasadnieniu do nowelizacji

 

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy znalazły się nieprawdziwe informacje mówiące, że ruch „Więcej niż energia” oraz organizacje pozarządowe będące jego inicjatorami – WWF, Polska Zielona Sieć, Greenpeace i ClientEarth – popierają proponowane, niekorzystne dla obywateli zmiany w systemie wsparcia wytwarzania energii z OZE. Niezwłocznie wysłaliśmy do mediów komentarz zaprzeczający tym informacjom oraz krytykujący antyobywatelski charakter nowelizacji (pełna treść informacji prasowej dostępna TUTAJ). Przesłaliśmy również w tej sprawie list do Marszałka Sejmu, w którym zaapelowaliśmy o podjęcie odpowiednich działań celem sprostowania odpowiedniego fragmentu uzasadnienia (list dostępny jest TUTAJ).

 

Przekazanie podpisów i apelu Marszałkowi Sejmu

 

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem projektu zmian w ustawie o OZE, 27 kwietnia br., przekazaliśmy Marszałkowi Sejmu ponad 30 000 podpisów poparcia dla rozwoju energetyki obywatelskiej, które zebraliśmy do tej pory w ramach kampanii. Załączyliśmy do nich również apel i stanowisko „Więcej niż energia” w sprawie utrzymania poprawki prosumenckiej w ustawie o OZE.

 

Tego dnia spotkaliśmy się też z Przewodniczącym Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa - posłem Markiem Suskim. Podczas spotkania przedstawiliśmy postulaty ruchu „Więcej niż energia” i otrzymaliśmy zapewnienie, że posłowie są otwarci na wysłuchanie propozycji strony społecznej w zakresie zmian w ustawie o OZE.

 

Aby zapewnić przekazaniu podpisów odpowiednią oprawę medialną, zorganizowaliśmy przed gmachem Sejmu happening, w ramach którego przeprowadziliśmy symboliczną reanimację prosumenta. Krótka relacja wideo z wydarzenia dostępna jest TUTAJ, relację fotograficzną można obejrzeć TU, natomiast informacja prasowa zamieszczona jest TUTAJ.

 

Musimy działać!

 

W Sejmie prace nad nowelizacją będą trwały bardzo krótko. Dlatego musimy działać szybko i zdecydowanie. Raz jeszcze gorąco namawiamy Państwa do kontaktu z dziennikarzami oraz politykami. Jeśli pokażemy, że temat jest ważny i budzi zainteresowanie wciąż możliwe są dobre dla rozwoju energetyki obywatelskiej zmiany. Sukces tzw. poprawki prosumenckiej w zeszłym roku był w dużej mierze zasługą tych, którzy wykonali z pozoru niewielkie działanie: zadzwonili, napisali maila czy poszli na spotkanie ze swoim przedstawicielem w parlamencie. Każdy z nas powinien wykonać przynajmniej jeden taki gest przed wejściem projektu nowelizacji pod obrady Sejmu.

 

Z wyrazami szacunku,

Paweł Szypulski

Specjalista ds. komunikacji

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

Sekretariat ruchu „Więcej niż energia”

tel. 606 982 170

skype pawel.zielonasiec

mail pawelszypulski@zielonasiec.pl

Burmistrz zaprasza

Sławomir Chmielewski

Urząd Gminy i Miasta
ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel. +48 (48) 663-51-49

tel. +48 (48) 663-52-63

gmina@mogielnica.pl
Przyjęcia interesantów:
pn. - pt. 7:30 - 15:30

Urząd Gminy i Miasta w Mogielnicy

ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel./fax: +48 (48) 66-35-149
e-mail: gmina@mogielnica.pl

 

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.