Logo Gmina Mogielnica

OSP Borowe

Zebranie Walne 2017

OSP Borowe    

Budynek OSP

 

   

Budynek OSP

 

   

Budynek OSP

 

   

Zebranie Walne 2015

 

   

Zebranie Walne 2015

 

   

Zebranie Walne 2015

 

   

Zebranie Walne 2015

 

   

Zebranie Walne 2015

 

       

Od lewej: Henryk Noremberg, z-ca komendanta Andrzej Gątarek, prezes Janusz Dziumak. Kamil Wiesiak, Grzegorz Bogdan, Rafał Omen, Mirosław Gaworski, Marek Latoszek, komendant Krzysztof Głuszkiewicz, (kierowca) Piotr Gątarek

Straż pożarna w Borowem powstała w 1917 roku jako „Straż ogniowa” z inicjatywy ówczesnego proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Przybyszewie, księdza kanonika Stanisława Wilkoszewskiego. Wśród mieszkańców Borowego, którzy aktywnie włączyli się  w utworzenie Straży ogniowej, należy wymienić następujące osoby: Bronisław Motyka, Józef Dąbrowski, Piotr Osia, Jan Maliszewski, Muszyński Aleksy, Hyliński Bolesław, Stanisław Dominiak, Jan Kozłowski oraz Franciszek Kośliński. Pierwszym Komendantem straży ogniowej w Borowem, został Stanisław Dominiak. Był on odpowiedzialny za wszystkie działania podejmowane przez straż, a należały do nich głównie przygotowanie strażaków do zadań wynikających z ochrony przeciwpożarowej oraz utrzymania gotowości bojowej. Pierwszym Prezesem  został Józef Dąbrowski. Strażacy czynnie uczestniczyli w akcji rozbrajania Niemców przeprowadzonej na ziemiach polskich w listopadzie 1918roku. 

Budynek straży ogniowej powstał przy udziale mieszkańców wsi na placu, który został przekazany strażakom przez wieś Borowe. Drewniana strażnica w której przechowywano sprzęt strażacki oraz organizowano zbiórki strażaków, jak również różnego rodzaju przedstawienia kulturalne, po przeprowadzeniu generalnego remontu służy do dziś mieszkańcom wsi pełniąc rolę kaplicy, w której odbywają się cykliczne Msze Święte. W czasie, gdy komendantem był Tadeusz Kośliński powstał ceglany budynek straży pożarnej który pełni swoją funkcję do dziś. 
Zbiórki strażaków odbywały się w każdą niedzielę rano, począwszy od Wielkanocy, aż do żniw, czyli do czerwca. Na zbiórkach przygotowywano strażaków do walki z pożarem (odbywały się ćwiczenia ze sprzętem pożarniczym).  Pieniądze potrzebne na rozwój straży ogniowej zbierane były w Lany Poniedziałek. Dodatkowe fundusze jak również umundurowanie i sprzęt, ofiarowane były przez Dziedzica wsi Borowe Mateusza Iżyckiego de Notto oraz Świdna . W okresie, gdy wieś Borowe była gminą, straż ogniowa finansowana była również ze środków urzędu. 
W czasie okupacji straż ogniowa była honorowana przez Niemców. Od czerwca 1944 roku, w związku ze zbliżającym się frontem strażacy mieli obowiązek pełnienia służby każdej nocy. Od grudnia 1944 roku warty te odbywały się w budynku szkoły podstawowej w Borowem.

Po zakończeniu wojny zdecydowano o zmianie komendanta – został nim Bronisław Motyka, natomiast nowym Prezesem został Stanisław Dominiak. Zmiany Komendantów i Prezesów odbywały się na podstawie głosowań przeprowadzanych na walnych zebraniach straży. I tak, kolejnym Prezesem Straży Pożarnej byli: Stefan Osia, Stanisław Wroński, Stanisław Motyka, Wacław Ścisłowski, Józef Gątarek, Tadeusz Kośliński, Władysław Mokrowiecki, Stanisław Dębniak. W roku 2007 Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowem został Janusz Dziumak. 
Wyposażenie straży nie spełniało obowiązujących wymogów i było już wyeksploatowane. Koła wozu strażackiego były drewniane i wciąż w razie pożaru, używano koni. W związku z tym koniecznym stała się zmiana sprzętu i tak, zakupiono wóz bojowy  Star 244 GCBAW .
 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

Od lewej: Konrad Dziumak, Ewelina Gaworska, Damian Wiesiak, Aneta Sułek, Małgorzata Gaworska, Dominik Kowalczyk, Mateusz Kowalczyk, Przemek Omen, Adam Deska

 

 Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Borowem liczy 43 członków, w tym 26 członków zwyczajnych (czynnych). Dodatkowo w OSP działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 14 członków. Oprócz działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych na terenie Gminy i Miasta Mogielnica, w razie potrzeby uczestniczymy czynnie w akcjach na terenie Powiatu Białobrzeskiego. Ściśle współpracujemy ze Szkołą Podstawową w Borowem wpływając w sposób istotny na podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie ochrony przeciwpożarowej.  

Burmistrz zaprasza

Sławomir Chmielewski

Urząd Gminy i Miasta
ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel.  48-663 51 49  
gmina@mogielnica.pl
Przyjęcia interesantów:
pn. - pt. 7:30 - 15:30

Urząd Gminy i Miasta w Mogielnicy

ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel./fax: +48 (48) 66-35-149
e-mail: gmina@mogielnica.pl

 

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

sierpień 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.