Logo Gmina Mogielnica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 10872
W sumie: 177876

OSP Borowe

Ochotnicza Straż Pożarna w Borowem

Straż pożarna w Borowem powstała w 1917 roku jako „Straż  ogniowa” z inicjatywy ówczesnego proboszcza Parafii  Rzymsko-Katolickiej w Przybyszewie, księdza kanonika Stanisława Wilkoszewskiego. Wśród mieszkańców Borowego, którzy aktywnie włączyli się  w utworzenie Straży ogniowej, należy wymienić następujące osoby: Bronisław Motyka, Józef Dąbrowski, Piotr Osia, Jan Maliszewski,   Muszyński Aleksy, Hyliński Bolesław, Stanisław Dominiak, Jan Kozłowski oraz Franciszek Kośliński. Pierwszym Komendantem straży ogniowej w Borowem, został Stanisław Dominiak. Był on odpowiedzialny za wszystkie działania podejmowane przez straż, a należały do nich głównie przygotowanie strażaków do zadań wynikających z ochrony przeciwpożarowej oraz utrzymania gotowości bojowej. Pierwszym Prezesem  został Józef Dąbrowski. Strażacy czynnie uczestniczyli w akcji rozbrajania Niemców przeprowadzonej na ziemiach polskich w listopadzie 1918 roku. 

Budynek straży ogniowej powstał przy udziale mieszkańców wsi na placu, który został przekazany strażakom przez wieś Borowe. Drewniana strażnica, w której przechowywano sprzęt strażacki oraz organizowano zbiórki strażaków, jak również różnego rodzaju przedstawienia kulturalne, po przeprowadzeniu generalnego remontu służy do dziś mieszkańcom wsi pełniąc rolę kaplicy, w której odbywają się cykliczne Msze Święte. W czasie, gdy komendantem był Tadeusz Kośliński powstał ceglany budynek straży pożarnej który pełni swoją funkcję do dziś. 
Zbiórki strażaków odbywały się w każdą niedzielę rano, począwszy od Wielkanocy, aż do żniw, czyli do czerwca. Na zbiórkach przygotowywano strażaków do walki z pożarem (odbywały się ćwiczenia ze sprzętem pożarniczym).  Pieniądze potrzebne na rozwój straży ogniowej zbierane były w Lany Poniedziałek. Dodatkowe fundusze jak również umundurowanie i sprzęt, ofiarowane były przez Dziedzica wsi Borowe Mateusza Iżyckiego de Notto oraz Świdna . W okresie, gdy wieś Borowe była gminą, straż ogniowa finansowana była również ze środków urzędu. 
W czasie okupacji straż ogniowa była honorowana przez Niemców. Od czerwca 1944 roku w związku ze zbliżającym się frontem strażacy mieli obowiązek pełnienia służby każdej nocy. Od grudnia 1944 roku warty te odbywały się w budynku szkoły podstawowej w Borowem.

Po zakończeniu wojny zdecydowano o zmianie komendanta – został nim Bronisław Motyka, natomiast nowym Prezesem został Stanisław Dominiak. Zmiany Komendantów i Prezesów odbywały się na podstawie głosowań przeprowadzanych na walnych zebraniach straży. I tak, kolejnymi Prezesami Straży Pożarnej byli: Stefan Osia, Stanisław Wroński, Stanisław Motyka, Wacław Ścisłowski, Józef Gątarek, Tadeusz Kośliński, Władysław Mokrowiecki, Stanisław Dębniak. W roku 2007 Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowem został Janusz Dziumak. 
Wyposażenie straży nie spełniało obowiązujących wymogów i było już wyeksploatowane. Koła wozu strażackiego były drewniane i wciąż w razie pożaru, używano koni. W związku z tym koniecznym stała się zmiana sprzętu i tak, zakupiono wóz bojowy Star 244 GCBAW .

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Borowem liczy 43 członków, w tym 26 członków zwyczajnych (czynnych). Dodatkowo w OSP działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca 14 członków. Oprócz działań ratowniczo-gaśniczych prowadzonych na terenie Gminy i Miasta Mogielnica, w razie potrzeby uczestniczymy czynnie w akcjach na terenie Powiatu Białobrzeskiego. Ściśle współpracujemy ze Szkołą Podstawową w Borowem wpływając w sposób istotny na podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie ochrony przeciwpożarowej.  

Jest to skrócony opis historii powstania i działania naszej jednostki, jego obszerniejszą wersję można pobrać korzysająć z poniższego linku:

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowem 1917-2017

Obecny skład Zarządu OSP Borowe (wybrany 23.I.2016 roku)
Dh Kamil Wiesiak - Prezes
Dh Dominik Kowalczyk - Wiceprezes
Dh Andrzej Gątarek - Naczelnik
Dh Przemysław Omen - Zastępca Naczelnika
Dh Mirosław Gaworski - Sekretarz
Dh Bogusław Zych - Skarbnik
Dh Krzysztof Kowalczyk - Gospodarz


Od lewej: Henryk Noremberg, z-ca komendanta Andrzej Gątarek, prezes Janusz Dziumak. Kamil Wiesiak, Grzegorz Bogdan, Rafał Omen, Mirosław Gaworski, Marek Latoszek, komendant Krzysztof Głuszkiewicz, (kierowca) Piotr Gątarek

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

Od lewej: Konrad Dziumak, Ewelina Gaworska, Damian Wiesiak, Aneta Sułek, Małgorzata Gaworska, Dominik Kowalczyk, Mateusz Kowalczyk, Przemek Omen, Adam Deska


Budynek OSP w Borowem

Burmistrz zaprasza

Sławomir Chmielewski

Urząd Gminy i Miasta
ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel. +48 (48) 663-51-49

tel. +48 (48) 663-52-63

gmina@mogielnica.pl
Przyjęcia interesantów:
pn. - pt. 7:30 - 15:30

Urząd Gminy i Miasta w Mogielnicy

ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel./fax: +48 (48) 66-35-149
e-mail: gmina@mogielnica.pl

 

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.