Logo Gmina Mogielnica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 18794
W sumie: 91927

OSP Dziarnów

Ochotnicza Straż Pożarna w Dziarnowie

 Ochotnicza Straż Pożarna w Dziarnowie powstała  w roku 1922. Inicjatorem i założycielem ówczesnej straży ogniowej był Piotr Fiuczek, komendantem został Julian Smolaga, prezesem Jan Dudziński.
  Słomiane strzechy, gęsta zabudowa wsi stwarzały  zagrożenie pożarowe. Jedynym ogniwem dbającym o ochronę dobytku była straż ogniowa.
  Wielu mieszkańców z niedowierzaniem patrzyło na inicjatorów, chociaż niemal każdy uznawał, że potrzeba istnienia straży była ogromna. Potrzebę taką uznawał i wspierał swoja osobowością ksiądz proboszcz Stanisław Wilkoszewski, który został wybrany prezesem Straży Ogniowej Dziarnów. Potrzeba istnienia straży wspierana była także przez administratora majątku ziemskiego Borowe – Stanisława Bobrowskiego, który został kolejnym prezesem straży.
Ze zgromadzonych środków pochodzących wyłącznie ze składek i darowizn sprzymierzeńców straży została zakupiona pierwsza przenośna sikawka ręczna oraz dwa wozy żelazne rekwizytowe. Wybudowano drewnianą szopę na sprzęt – były to początki działalności gospodarczej straży.

W miarę upływu lat, zmieniały się zarządy, pozostały jednak cele założycieli straży. W kolejnych okresach członkami zarządów byli: Adam Smolaga, Marcin Abram, Jakub Biernat, Wincenty Gaworski. W roku 1942 straż zakupiła pierwszą motopompę. Rosła liczba druhów ochotników chętnie wstępujących w szeregi straży. Przynależność do straży traktowano jako wyróżnienie i zaszczyt. Wspólne spotkania organizacyjne, działania operacyjne coraz bardziej zapalały druhów i zyskały sympatię mieszkańców. Każdy nowo powołany zarząd starał się przyczynić do umocnienia organizacyjnego jednostki i pomnożenia majątku. Wśród tych ludzi byli: Józef Kaczorek, Stefan Kaczorek, Jan Dąbrowski, Piotr Fiuczek, Henryk Gwiazda, Jan Kaczorek, Franciszek Kaczorek, Bolesław Sęk.

W okresie kiedy funkcję prezesa zarządu pełnił Franciszek Kaczorek kontynuowana była budowa strażnicy OSP. Przy budowie ofiarnie pracowali druhowie i mieszkańcy wsi Dziarnów, którzy wszystkie prace wykonywali nieodpłatnie. W okresie tym pozyskanie materiałów do budowy było olbrzymim problemem, istniał jednak zapał i zaangażowanie. Budowa strażnicy została zakończona w roku 1973. W miarę upływu czasu i zmieniającej się sytuacji gospodarczej kraju, wzrastały także potrzeby Ochotniczej Straży Pożarnej. Z własnych środków OSP zakupione zostały pierwsze mundury wyjściowe i bojowe dla druhów jednostki. Skromne, ale utrzymywane w należytym porządku było wyposażenie straży w sprzęt. Dźwięk dzwonków alarmowych zrywał na nogi nawet chorych, bo cechą nadrzędną druhów było być wszędzie tam gdzie ktoś potrzebuje pomocy.

W roku 1976 dzięki staraniom zarządu na czele z prezesem Julianem Wójcikiem jednostka pozyskała samochód Gaz-51 zwany „Lubliniakiem”. Kierowcą został druh Jan Kramarz. Samochód ten służył jednostce przez 14 lat. Również w tym czasie ogrodzony został teren wokół strażnicy i pozyskano dwie motopompy PO5.
W roku 1985 jednostka otrzymała fabrycznie nowy samochód pożarniczy Star 244, który służy do dnia dzisiejszego. Było to wielkie wydarzenie w historii jednostki. Ponadto sprowadzono na wyposażenie jednostki 30 sztuk stolików i 100 taboretów.

W 1997r. dzięki staraniom zarządu, na czele z prezesem Julianem Wójcikiem, Naczelnikiem Stanisławem Bąbą, zast. Janem Kaczorkiem jednosta ufundowała sztandar z okazji 75 - lecia istnienia, który jest dumą i chlubą chętnie prezentowaną przy różnych okazjach.
 W ostatnich latach został wymieniony dach na strażnicy, wymienione okna oraz ocieplony garaż. Dzięki pomocy pana burmistrza Sławomira Chmielewskiego doprowadziliśmy do strażnicy wodę i gaz, a także został zakonserwowany i pomalowany samochód bojowy oraz wyposażony w nowoczesną motopompę M8/8.
 W 2004 roku została powołana Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która liczy 14 członków. „Młodziki” od dwóch lat biorą udział w Powiatowych Młodzieżowych Zawodach Sportowo- Pożarniczych: w 2007 roku drużyna zajęła V miejsce, a w 2008 stanęli na podium zajmując III miejsce.
 Działalność jednostki to nie tylko gaszenie pożarów, ale prewencja, rozwijanie kultury fizycznej i sportu. W Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej od 4 lat nasi druhowie zajmują czołowe miejsca w województwie. Jednostka uczestniczy także w Turnieju Piłki Halowej dla Ochotniczych Straży Pożarnych o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Mogielnica zajmując czołowe miejsca. Druhowie zawsze uczestniczyli w Zawodach Sportowo - Pożarniczych OSP ze znakomitymi wynikami. 21 września 2008 roku w Otalęży odbyły się Manewry, które miały skontrolować sprawność bojową 13 jednostek z naszej gminy. Nasi druhowie zajęli I miejsce premiowane wyjazdem na zawody powiatowe do Grójca.
Obecnie nasza jednostka liczy 30 druhów, a do składu Zarządu OSP Dziarnów należą:
Dh Jan Kaczorek - Prezes
Dh Robert Kaczorek - Wiceprezes
Dh Cezary Marciniak - Naczelnik
Dh Jan Marciniak - Zastępca Naczelnika
Dh Andrzej Kaczorek - Sekretarz
Dh Stanisław Kaczorek - Skarbnik
Dh Henryk Siłek - Gospodarz

Dh Wojciech Kaczorek - Kronikarz
Dh Arkadiusz Wąsik - członek zarządi

 W najbliższym czasie, a mianowicie do 15 grudnia 2008 roku planowany jest remont strażnicy z przekształceniem na Świetlicę Wiejską.
 OSP oferuje wynajem Sali do organizacji imprez okolicznościowych.Budynek OSP w Dziarnowie

Burmistrz zaprasza

Robert Lipiec

Urząd Gminy i Miasta
ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel. +48 (48) 663-51-49

tel. +48 (48) 663-52-63

gmina@mogielnica.pl
Przyjęcia interesantów:
pn. - pt. 7:30 - 15:30

Urząd Gminy i Miasta w Mogielnicy

ul. Rynek 1
05-640 Mogielnica
tel./fax: +48 (48) 66-35-149
e-mail: gmina@mogielnica.pl

 

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.